Oprogramowanie CAD CAMXXI wiek to najlepszy czas dla inżynierów czy projektantów. Rozwój technologiczny, łącznie z błyskawicznie rozwijającą się gałęzią komputerową, dają, w efekcie, specjalistyczne narzędzia, które nie tylko usprawniają, ale i uprzyjemniają pracę każdego innowatora. Filarem i punktem wyjściowym dla osoby projektującej jest oprogramowanie komputerowe CAD CAM. Cóż oznaczają te skróty?

CAD to skrót od Computer Aided Design, co na polski możemy przełożyć jako projektowanie wspomagane komputerowo. Na czym polega samo projektowanie? Na tworzeniu rysunków technicznych wymyślanych przez nas przedmiotów. Rysujemy więc dokładnie to, co ma być owocem naszego projektu. W przypadku CAD nie korzystamy już z ołówka i linijki, lecz narzędziem naszej pracy jest komputer i profesjonalny program, który wspomaga nas w projektowaniu. Współcześnie, projektowanie wspomagane komputerowo wykorzystywane jest w wielu branżach, choćby w inżynierii mechanicznej, budowlanej, architekturze czy stomatologii (projektowanie w protetyce).

Tworzenie projektów w trzech wymiarach

Szerokie zastosowanie oprogramowania spowodowane jest spektrum działań, które możemy podjąć: tworzenie projektów przedmiotów w trzech wymiarach, zastosowanie komputera jako deski do kreślenia, tworzenie i konfigurowanie baz danych, przygotowywanie animacji i wizualizacji. Możliwa jest praca nad projektem przez większą ilość ludzi, przy czym mogą być oni rozproszeni po całym świecie.

Komputerowe wspomaganie wytwarzania

Gdy skończyliśmy pracę w CAD, przychodzi pora na CAM, czyli Computer Aided Manufacturing. Jest to komputerowe wspomaganie wytwarzania. W praktyce oznacza to specjalistyczne oprogramowanie, które ma zaplanować i doprowadzić do wyprodukowania zaprojektowanego przez nas wcześniej przedmiotu. Bazą jest więc nasza praca wykonana w CAD. Docelowo, oprogramowanie CAM tworzy ścieżki narzędzia (dominują frezarki, ale może to być też wiązka lasera, wiertło czy nóż tokarski), czyli ruch danego narzędzia względem obrabianego przez nas przedmiotu. Dokładność i precyzyjność oprogramowania jest ogromna. W większości programów typu CAM mamy możliwość podglądu obróbki, by upewnić się, że całość została przez nas dobrze opracowana.

Podobne wpisy:

Agata

Absolwentka Architektury Informacji i pasjonatka copywritingu oraz social media marketingu. Uwielbia pisać o zdrowiu, fitnessie i sporcie - uważa, że dążenie do zwiększenia swojej sprawności fizycznej jest kluczem do lepszego zdrowia. Poza marketingiem kocha podróże, koty i rękodzieło.

Dodaj komentarz