Gdy dziecko ma problemy z oddychaniem

Nie wszystkie problemy z oddychaniem u najmłodszych muszą od razu oznaczać astmę oskrzelową. Niekiedy jest to wina przedłużających się stanów zapalnych dróg oddechowych lub suchego powietrza w domu.

Nie można jednak lekceważyć zagrożenia, gdy dziecko uskarża się na duszności, ma suchy, męczący i długotrwały kaszel, mówi, że czuje ucisk w klatce piersiowej. Warto przeprowadzić diagnostykę u specjalisty i zabezpieczyć się na przyszłość.

Dziecięca astma – przyczyny

Istotą astmy jest nadmierna wrażliwość kanalików w oskrzelach, które kurczą się w odpowiedzi na czynniki drażniące. To zdrowy, fizjologiczny odruch, który powstał po to, by zapobiegać wdychaniu szkodliwych substancji. Jednak gdy dziecko ma astmę, jego oskrzela kurczą się nadmiernie i zbyt łatwo. Prowadzi to do bardzo nieprzyjemnych objawów. Skąd bierze się astma oskrzelowa u dzieci?

Czynniki genetyczne

Skłonności do ataków astmy są w dużej mierze odziedziczane. Jeśli to rodzinna choroba, dziecko ma wysokie szanse na zachorowanie (przy dwojgu chorujących rodziców aż 60%).
Zanieczyszczone środowisko
Na astmę oskrzelową chorują też często dzieci oddychające na co dzień zanieczyszczonym, miejskim powietrzem. Jej objawy wzmaga smog, a także zimno – jak więc łatwo się domyślić, zima w mieście to najtrudniejszy czas dla młodego pacjenta.

Powikłania po alergiach

Alergeny wziewne (sierść, roztocza, pyłki) mogą prowadzić do coraz większej kurczliwości oskrzeli, a w efekcie do astmy.
Astma u dzieci może być skutkiem wielu czynników, a najczęściej można wskazać więcej, niż jedną przyczynę rozwoju choroby. Warto również pamiętać, że dym tytoniowy, częste infekcje, wysiłek fizyczny, stres, otyłość, a także niektóre warunki pogodowe prowadzą do nasileń objawów.

Astma oskrzelowa – objawy

Powodowane przez astmę oskrzelową objawy to między innymi:
• świszczący, głośny oddech
• utrudnione wydychanie powietrza
• ucisk, ból w klatce piersiowej
• męczący, suchy, długotrwały kaszel
• częste zapalenia oskrzeli.

Atak astmy, szczególnie pierwszy, jest przeżyciem przykrym i budzącym lęk. Najważniejsze jest uspokojenie młodego pacjenta i podanie wziewnych leków rozkurczających – w tym celu przyda się dobry inhalator na astmę. Warto trzymać go zawsze pod ręką.

Podobne wpisy:

Andrzej

Dietetyk oraz specjalista medycyny sportowej. Cechuje go wnikliwe i skrupulatne podejście do diagnozy, leczenia i profilaktyki urazów sportowych. Głównym obszarem jego zainteresowań są badania nad czynnikami promującymi gojenie tkanek i zwiększającymi wydajność mięśni oraz walka z otyłością, rakiem i chorobami przewlekłymi za pomocą propagacji zmian nawyków żywieniowych wśród nowego pokolenia.

Dodaj komentarz