Cechy kompletnego projektu form wtryskowych.Projektowanie formy wtryskowych to zadanie odpowiedzialne i trudne. Nie ma co się dziwić – wykorzystujemy w tym celu zaawansowane narzędzia do projektowania jakimi są aplikacje CAD i CAM. Choć twórcy tego typu oprogramowania starają się je tak przygotować, by było ono możliwie jak najwygodniejsze dla użytkownika, to i tak wymaga ono zaawansowanej wiedzy technicznej, umiejętności itd.

Jak wobec tego powinna wyglądać idealnie zaprojektowana forma wtryskowa?

1. Trzeba przemyśleć dobór materiałów na formę. Niby nie jest to problematyczne ale… no właśnie, od takiego doboru zależy przede wszystkim to jaką rolę będzie dany element pełnił w całym procesie technologicznym do którego został przeznaczony.

2. Drugą cechą dobrego projektu będzie jego ogólne rozrysowanie. Nie ma się co dziwić – odpowiednio zaprojektowana forma, musi być tak rozplanowania na dwuwymiarowej powierzchni układu współrzędnych, by możliwe było jej prawidłowe odczytanie przez aplikacje pozwalające przenieść ją na język programowania wykorzystywany w maszynach sterowanych alfanumerycznie.

3. Każdy projekt, powinien zawierać w sobie również połączenie z wtryskarką. Dlaczego? Ponieważ jest ono niezbędne w przypadku dalszego procesu technologicznego. Bez takiego połączenia, nie ma możliwości by forma została wypełniona roztopionym tworzywem sztucznym.

4. Projektowanie form wtryskowych, winno również zawierać w sobie uwzględnienie skurczy odlewniczych. Zjawisko to polega na kurczeniu się odlewanego materiału i tym samym – zmniejszeniu jego objętości. W praktyce więc, mamy do czynienia z projektem który musi być nieco większy a cała ta różnica powinna być uwzględniona w projekcie.

5. Każdy projekt formy wtryskowej powinien być sprawdzony pod kątem jego dalszego działania. Po co ten krok? Chodzi przede wszystkim o to, by zaprojektowana forma i w następstwie tego cała wypraska, nie kolidowały z innymi elementami wchodzącymi w skład bardziej zaawansowanych układów technologicznych.

6. Rzecz jasna, ostatnim elementem pracy nad dobrze wykonanym projektem będzie opracowanie programów CNC i technologia wykonana realnej formy wtryskowej.

Zobacz także:

Podobne wpisy:

Bartosz

Zorientowany na wyniki księgowy/specjalista finansowy z ponad 10-letnim doświadczeniem w usługach finansowych, underwritingu i zarządzaniu obsługą klienta. Myśliciel strategiczny i koncepcyjny z umiejętnością maksymalizacji relacji z klientami poprzez wykorzystanie pozytywnych technik rozwiązywania problemów. Posiada udowodnione doświadczenie w usprawnianiu i wzmacnianiu operacji finansowo-księgowych w różnorodnych, globalnych organizacjach przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości obsługi klienta.

Dodaj komentarz